Medzi vojnovými konfliktmi

Podľa sčítania ľudu z roku 1921 bol Púchov malým mestečkom, v ktorom žilo 2 571 obyvateľov. Predstavitelia mesta sa snažili do mesta prilákať kapitál, ktorý by pomohol pozdvihnúť miestny priemysel. V dvadsiatych rokoch si v Púchove zriadili filiálky dva peňažné ústavy: Slovenská banka a Úverová banka. Pomáhali mnohým živnostníkom a dokázali v mestečku udržať aj existujúce podniky.

V tridsiatych rokoch však aj na Púchov doľahla hospodárska kríza. Nedostatok finančných prostriedkov prinútil vládu uvažovať o šetrení v štátnej správe, uvažovalo sa o rušení menších okresov a Púchovčania sa cítili v ohrození. Vláda nakoniec k rušeniu nepristúpila a koniec hospodárskej krízy priniesol oživenie aj do Púchova. Zamestnanosti veľmi pomohla stavba železnice z Púchova do Horného Lidča a otvorenie zbrojovky v Považskej Bystrici. Slávnostné otvorenie trate, ktorá spojila stredné Považie so železničným systémom v Čechách, bolo v roku 1937. To sa však už blížil nový vojnový konflikt.

Máloktoré obdobie v dejinách mesta bolo také kontroverzné ako obdobie Slovenského štátu. Počas šiestich búrlivých rokov prišlo k viacerým závažným udalostiam, ktoré život v meste ovplyvnili. Reakcie miestneho obyvateľstva boli rôzne - od prejavov nadšenia a radosti, cez nedôveru až po odpor. V Púchove sa podobne ako inde na Slovensku časť obyvateľstva s novým režimom nestotožnila a vytvorila odbojové organizácie.

S blížiacim sa koncom vojny narastalo aj napätie v Púchove, zintenzívnila sa činnosť v okolí pôsobiacich partizánskych skupín. Púchov bol však ako dôležitá železničná križovatka Nemcami obsadený hneď v deň vypuknutia Slovenského národného povstania 29. augusta 1944. Príchod nemeckej armády do obce poznačil dianie v nej na niekoľko mesiacov. 16. apríla 1945 bol Púchov bombardovaný a všetkým to pripomínalo, že sa blíži front. Nemci nedokázali v okolí mesta zorganizovať obranu proti Červenej armáde a Púchov bez boja opustili. Počas ústupu vyhodili do vzduchu železničný aj cestný most cez Váh. 30. apríla 1945 do Púchova vstúpili vojská osloboditeľov.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky