Od polovice 19. storočia po I. svetovú vojnu
V druhej polovici 19. storočia sa mestečko rozvíjalo len pomaly, rýchlejší rozvoj pribrzdili epidémie cholery a živelné nešťastia. Cholera úradovala v Púchove od roku 1831 do konca 19. storočia celkom šesťkrát. V roku 1863 postihol Púchov nečakane silný mráz, o rok nato zasa nastali veľké suchá, ktoré spôsobili obrovské požiare. A aby všetkým nešťastiam nebol koniec, v roku 1864 tu zaznamenali aj zemetrasenie. Napriek tomu sa spoločenský život rozvíjal, miestni divadelníci začali so svojou činnosťou a v roku 1862 odohrali prvé divadelné predstavenie. Detským divadlom v Púchove bola uvedená hra "Osada Hladomor" od Štefana Záhradníka, známeho propagátora spolku miernosti.
V hospodárskej oblasti sa rozvoj nedaril. Až do prelomu 19. a 20. storočia Púchov hospodársky upadal. Poľnohospodárskej pôdy bolo málo a preto sa rozvíjali len živnosti. Po zrušení cechov a nástupe strojnej industrializácie však aj tie zanikli. Hospodársky rozvoj malo priniesť vybudovanie železnice v rokoch 1883 - 1884. Železnica však viedla po druhej strane Váhu a spojenie s ňou sa zlepšilo až po zásahu štátu, kedy bol vybudovaný most. Železnica postupne priniesla rozvoj priemyslu. Na začiatku 20. storočia pribudli dve továrničky na obuv a Móric Reisman založil v roku 1900 tlačiareň, ktorá nadviazala na slávnu tradíciu Chrastinovej tlačiarne zo začiatku 18. storočia. Najväčším prínosom bol však vznik dvoch väčších podnikov na druhom brehu Váhu. V roku 1909 vznikol Syderolit a o tri roky neskôr Syenit. Tesne pred vypuknutím prvej svetovej vojny sa podarilo hospodárstvo mestečka stabilizovať. Sľubný vývin však prerušila vojna.
Z Púchova narukovalo asi 200 mužov, zrekvirované boli aj všetky kone. Smrť si nevyberala a kosila aj v radoch Púchovčanov - z vojny sa ich nevrátilo asi päťdesiat. Život v Púchove veľmi upadol, množili sa krádeže, žobranie, zločinnosť. Postupne pribúdali zásobovacie problémy. Na troskách vo vojne porazeného Rakúsko-Uhorska vznikol nový štát - Československá republika.
Život sa však len pomaly vracal do normálnych koľají. Zrekonštruovať bolo treba najmä úrady verejnej správy. Rok 1921 priniesol úplnú zmenu v štruktúre obecných úradov. Zrušený bol úrad prísažného a nahradil ho úrad starostu obce. Prvým starostom Púchova sa stal Jozef Trnka.